Jag har som ambition att den sista dagen varje månad publicera en lite längre analys.
Först ut i denna analysserie är Essity. De strategiska överväganden som nu sker inom Essitys väggar utgör en form av ”special situation”. Denna analys syftar till att på en övergripande nivå gå igenom några olika scenarier som kan uppstå.
Vid tidpunkten då scenarierna byggdes handlades Essity-aktien till kursen 272,30 kr, vilket är den utgångspunkt som används när framtida avkastningssiffror redovisas.
Analysen bygger på ett flertal antaganden och förenklingar. Exempelvis antas antalet utestående aktier vara konstant utifrån nivån vid utgången av Q2 2026, såvida respektive scenario inte stipulerar annat. Hänsyn har inte tagits till någon löpande organisk skuldamortering, och det nyligen annonserade förvärvet i Brasilien har exkluderats från beräkningarna. Ökade (varaktiga) kostnader som uppstår genom att Consumer Tissue inte längre är del av Essity väntas hanteras genom löpande effektivisering.
Syftet med texten är att ge en övergripande känsla för avkastningsmöjligheterna givet olika utfall och antaganden.
Disclaimers: Jag äger aktier i Essity. Innehållet i denna analys ska inte ses som någon form av finansiell rådgivning eller investeringsrekommendation.
Exekutiv sammanfattning
Sedan hygienbolaget Essitys första handelsdag, efter avknoppningen från SCA, den 15 juni 2017 har aktien haft en svag utveckling. Under drygt nio år har Essity inte mäktat med mer än en kursökning på cirka 8%. Inkluderas utdelning har aktien givit en totalavkastning på 44%, vilket fortsatt är klart lägre än Stockholmsbörsens totalavkastning som uppgått till cirka 150%.
Trots Essitys många välkända varumärken och globalt marknadsledande positioner inom flera områden har aktieägarna fått se sig akterseglade av indexinvesterarnas avkastning. Inte heller strukturaffärer som avyttringar och förvärv har hjälpt till att påvisa Essitys inneboende värde. Åtminstone inte än så länge.
Flera aktieägare har ropat sig hesa över fortsatta strukturåtgärder för att renodla verksamheten. Ropen har också ekat när det kommer till förändringar på ledningsnivå. Med Ulrika Kolsrud på plats som ny VD sedan 2025 och en strategisk översyn inledd avseende en eventuell avyttring eller avknoppning av det kapitalintensiva affärsområdet Consumer Tissue har de luttrade aktieägarna fått nytt hopp om tillfredsställande avkastning.
Med en investeringshorisont på 3-4 år har Essity-aktien från nuvarande aktiekurs på 272,30 kr en god sannolikhet att ge en tillfredsställande riskjusterad avkastning. Grundbultarna i denna hypotes utgörs av följande:
- Essity säljer Consumer Tissue till en EV / justerad EBITA-multipel på minst 8,0x (vilket inbringar cirka 37,6 mdkr i nettoförsäljningslikvid)
- Nettoförsäljningslikviden används till att genomföra signifikanta aktieåterköp
- Kvarvarande delarna inom Essity uppvisar tillväxt i linje med bolagets mål samtidigt som den justerade EBITA-marginalen ökar till 16,3% år 2030
- Konglomeratrabatten försvinner och marknaden värderar Essity som ett stabilt och välskött hygien- och hälsobolag
Försäljningen av Consumer Tissue är en möjlig katalysator för att påvisa det underliggande värde som finns inom Essity. Med Cevian Capitals nyligen annonserade intåg som näst största ägare i Essity ökar sannolikheten för en skyndsam och aktieägarvänlig utveckling.
Med över en miljard dagliga användare av sina produkter är Essity ett förhållandevis konjunkturstabilt bolag. Den finansiella ställningen är stark och utdelningen per aktie ökar årligen.
Skulle Essity framgångsrikt lyckas med försäljningen av Consumer Tissue och genomföra betydande aktieåterköp (upp mot 20% av antalet utestående aktier under en period på 3-4 år) ses möjligheten att aktieägarna under de kommande fyra åren kan erhålla en årlig genomsnittlig (CAGR) avkastning på drygt 13%.
Eftersom nedsidan i aktien anses förhållandevis begränsad – både med och utan Consumer Tissue – erbjuder Essity en god risk/reward ur ett defensivt investeringsperspektiv. Givet att huvudscenariot i denna analys faller in rekommenderas aktien KÖP med en riktkurs på 409 kr år 2030 (exklusive förväntade ackumulerade utdelningar på 37,50 kr per aktie).
Kort om Essity
Essity är ett ledande globalt hygien- och hälsobolag som utvecklar, tillverkar och säljer produkter inom personlig hygien, hälsa och mjukpapper. Bolaget har över en miljard dagliga användare och bedriver försäljning i omkring 150 länder under välkända varumärken som TENA, Tork, Libero, Libresse och Lotus.
Essity knoppades av från SCA och noterades på Nasdaq Stockholm i juni 2017. Verksamheten präglas av konjunkturstabila kassaflöden, starka marknadspositioner och en uttalad ambition om hållbar tillväxt och årlig utdelningsökning. Bolaget har cirka 36 000 anställda globalt och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Bakgrund
Organisationsförändring 1 januari 2026 öppnar för strukturaffär
Från och med den 1 januari 2026 övergick Essity till att ha sin verksamhet indelad i fyra affärsområden. Tidigare delades organisationen in i tre affärsområden. De fyra nuvarande affärsområdena utgörs av Health & Medical, Personal Care, Consumer Tissue och Professional Hygiene.
Röster har under en tid höjts för att Essity ska göra sig av med affären som idag är samlad inom Consumer Tissue. Ett affärsområde som innehåller mjukpappersverksamhet, såsom toalett- och hushållspapper.
Innan den nya organisationsstrukturen genomfördes var Personal Care och Consumer Tissue ett och samma affärsområde. Sedan Essity beslutade sig för att bryta ut Consumer Tissue till ett eget affärsområde har förhoppningarna om en förestående strukturaffär ökat.
Strategisk översyn inleds
Förhoppningarna om strukturaffär avseende Consumer Tissue har stigit ytterligare efter att Essity den 22 januari 2026 skickade ut en save-the-date till en kapitalmarknadsdag som skulle äga rum den 7 maj 2026. Ska man hålla en kapitalmarknadsdag torde något nytt lyftas upp på agendan.
Kvällen innan kapitalmarknadsdagen skulle äga rum skickade Essity ut ett pressmeddelande där det förkunnades att en strategisk översyn av affärsområdet Consumer Tissue inleds. Bolaget skriver bland annat ”Översynen innebär att olika alternativ utvärderas och kan leda till separation, även om inga sådana beslut har tagits”.
Den strategiska översynen väntas ta 6-12 månader.
Christer Gardell tar plats i ägarlistan
Den 16 juli 2026 offentliggjorde Cevian Capital – med Christer Gardell i täten – att man äger 5,6% av aktierna i Essity och 3,2% av rösterna. Den position som Cevian har byggt upp innebär att man är bolagets näst största ägare mätt i antalet aktier.
I pressmeddelandet skriver Christer Gardell bland annat ”Cevian har följt Essity i över 30 år. Jag har själv suttit i SCA:s styrelse och Essity/SCA har varit på Cevians radar i decennier. Vi ser stor värdepotential i Essity och stödjer bolagets strategi, inklusive den pågående översynen av pappersverksamheten”.
Verksamhetsöversikt & strukturell förändring
Essity idag vs. Essity utan Consumer Tissue
Under perioden 1 juli 2025 till 30 juni 2026 (R12m) uppgick Essitys nettoomsättning till 137,6 mdkr med ett justerat EBITA-resultat på 19,5 mdkr. Det ger en justerad EBITA-marginal på 14,1%.
Affärsområdet Consumer Tissue står för en betydande del av nettoomsättningen, men tynger koncernens lönsamhet och kapitaleffektivitet på grund av sin kapitalintensiva natur och högre exponering mot råvarupriser.
Tabell 1: Essity as-is vs. Essity utan Consumer Tissue
Genom att sälja eller knoppa av Consumer Tissue stiger Essitys underliggande justerade EBITA-marginal med 130 baspunkter (från 14,1% till 15,4%). En koncern utan Consumer Tissue skulle vara en koncern med tre affärsområden (Health & Medical, Personal Care och Professional Hygiene) med högre lönsamhetsnivå, bättre långsiktiga tillväxtförutsättningar och mer kapitallätta verksamheter. Ett Essity utan mjukpappersverksamheten inom Consumer Tissue skulle också ha en lägre cyklikalitet.
Tabell 2: Nedbrytning av kvarvarande Essity
Försäljning av Consumer Tissue
Som framgår av tabell 1 ovan uppgår Consumer Tissues nettoomsättning på rullande 12 månader till 42,1 mdkr. Det utgör 31% av koncernens nettoomsättning. Det justerade EBITA-resultatet på 4,8 mdkr utgör 25% av Essitys totala justerade EBITA-resultat.
Den lägre lönsamhetsnivån och kapitaltunga verksamheten kombinerat med råvaruberoendet och den cykliska prägeln är faktorer som utgör skäl till en lägre försäljningsmultipel. Baserat på Consumer Tissues karaktäristiska är bedömningen att EV / justerad EBITA på 8,0x är en rimlig försäljningsmultipel. Det skulle ge en uppskattad nettoförsäljningslikvid på 37,6 mdkr (37 585 mkr) efter att antagna avdrag gjorts för transaktionsavgifter (1%) och diverse övriga kostnader (1%). Det motsvarar drygt 55 kr per aktie.
Tabell 3: Uppskattad nettoförsäljningslikvid beroende på försäljningsmultipel
Återköp av upp mot 20% av antalet utestående aktier
Vid utgången av juni 2026 uppgick Essitys finansiella nettoskuld till 28,5 mdkr, vilket ger en nettoskuld i förhållande till justerat EBITDA-resultat på 1,11x. Essity har därmed bra manöverutrymme att genomföra betydande aktieägarvänlig kapitalallokering till följd av sin starka finansiella ställning.
Tabell 4: Essitys nettoskuldssättning med och utan Consumer Tissue
Consumer Tissues EBITDA-resultat anges inte explicit i Essitys rapportering. Ovanstående siffra på 7,0 mdkr är en uppskattning. Vidare antas det att ingen del av dagens nettoskuld medföljer vid en försäljning av Consumer Tissue. Även med oförändrad nettoskuld och utan Consumer Tissue skulle Essity ha en solid finansiell ställning på 1,52x (Net debt / EBITDA).
Den solida finansiella ställningen möjliggör för Essity att, om man så önskar, använda hela den erhållna nettoförsäljningslikviden till att återköpa aktier.
I ett scenario där Essity återköper aktier för 40 mdkr (nettoförsäljningslikvid + kassaflöde från verksamheten) under en treårsperiod (med bedömd start 2028) gör att 18,80% av antalet utestående aktier kan makuleras (givet att genomsnittsköpen görs till de aktiekurser som anges i Tabell 5). Idag uppgår antalet utestående aktier till 678,6 miljoner.
Ett sådant omfattande återköpsprogram är något som får en stor effekt när vinsten per aktie ska räknas ut. Det är också något som borde ge support till aktiekursens utveckling.
Tabell 5: Fördelning av återköpsprogram på 40 mdkr
Multipelexpansion tar aktien till nästa nivå
Historiskt har marknaden värderat Essity med en så kallad "konglomeratrabatt". Detta då koncernen värderingsmässigt har belastats av den cykliska mjukpappersverksamheten. Ett Essity utan Consumer Tissue renodlar därmed organisationsstrukturen och väntas eliminera marknadens syn på att Essity ska handlas till en konglomeratrabatt. En rimlig värdering för kvarvarande Essity är P/E 18-20.
Essity 2030
Under perioden 2027-2030 antas det att Essity växer med 3% per år, vilket är i linje med bolagets nuvarande finansiella mål. Viss marginalförbättring har också antagits, där den justerade EBITA-marginalen går från 15,4% på rullande tolv månader till 16,3% år 2030. Marginalförbättringen väntas drivas av ökad kostnadseffektivitet och fortsatt renodling av produktportföljen.
Tabell 6: Prognostiserad finansiell utveckling 2027-2030
Tillväxt, förbättrad lönsamhet och makulering av återköpta aktier gör att vinsten per aktie väntas stiga tydligt under perioden 2027-2030 för att i slutet av prognosperioden landa på 20,45 kr. En värderingsmultipel på 20x ger en riktkurs på 409 kr (446 kr inklusive ackumulerade utdelningar). En potential på 50% (64% inklusive ackumulerade utdelningar) från nuvarande kursnivå.
Essity är tydliga med att man ämnar öka utdelningen per aktie årligen. En trend som antas bestå även utan Consumer Tissue i koncernstrukturen. Förutom återköp av aktier och kursuppgång bidrar minst 37,50 kr i ackumulerade utdelning per aktie till totalavkastningen.
Totalavkastningen väntas i detta scenario uppgå till i genomsnitt (CAGR) 13,2% per år under kommande fyraårsperiod. Riktkursen sätts till 409 kr per aktie 2030.
Anser man att P/E 20 är för högt för Essity och istället tycker att P/E 18 är mer rimligt skulle CAGR i detta scenario landa på 10,5% och riktkursen sättas till 368 kr. Baserat på den bedömda begränsade nedsidan i Essity är det en hygglig avkastning.
Efterord
Det scenario som beskrivs ovan får anses vara relativt offensivt. Det finns givetvis flera osäkerhetsfaktorer. Förutom att Essity behöver landa i beslutet att sälja Consumer Tissue behöver de facto en intressent var villig att betala ett tillfredsställande pris. Detta i en tid av stor geopolitisk osäkerhet samtidigt som flera bedömare snarare pekar på att ränteriktningen härifrån är uppåt. En högre ränta och allmän osäkerhet riskerar att leda till såväl längre beslutsprocesser som en lägre försäljningsmultipel. En ytterligare risk är därmed att försäljningsprocessen drar ut på tiden.
Trots att scenariot som presenteras i denna investeringstes anses relativt offensiv väntas den genomsnittliga årliga totalavkastningen inte vara högre än 13,2% på fyra år. Är det en nivå som Christer Gardell har i åtanke när han initierar en ny position för Cevian Capitals räkning? Möjligen att det kan argumenteras för att det till trots är en god riskjusterad avkastning och att Gardell kan förkorta tidsplanen.
Cevian Capitals röstandel är dock liten och om storägaren Industrivärden har en annan åsikt har det ingen betydelse av vad Gardell förespråkar. Industrivärden, via Fredrik Lundbergs nypor, är betydligt mer konservativa än en aktivistaktör som Cevian Capital.
Givet att Industrivärden inte sätter sig på tvären har Cevian Capital möjlighet att accelerera CAGR-siffran genom att sätta press på Essity att skyndsamt slutföra den strategiska genomlysningen och sedan fortsatt ha blåslampan på under exekveringsfasen.
Då tidsfaktorn är viktig torde en snabb försäljning till ett något lägre pris vara att föredra framför att erhålla ett något högre pris med följden att försäljningsprocessen drar ut på tiden. Ju snabbare betydande aktieägarvänlig kapitalallokering kan inledas, desto bättre.
Cevian Capital kan också öka sin CAGR genom att föreslå hårdare sparkrav och fortsatt dedikerad renodling av produktportföljen, där båda dessa aktiviteter leder till ökad lönsamhet.
Å andra sidan har Cevian Capital sannolikt ackumulerat en betydande andel av sina Essity-aktier till en kursnivå som är lägre än dagens. Om den genomsnittliga köpkursen för Cevians räkning uppgår till 250 kr landar förväntad CAGR på 15,6%. Motsvarande siffra om det genomsnittliga anskaffningsvärdet är 255 kr uppgår till 14,9%.
Avslutningsvis påverkar nuvarande omvärldsmiljö, med stigande energi- och fraktkostnader med mera, Essity (tillfälligt) negativt. Även om detta borde vara väl känt skulle det inte vara oväntat om aktien kan plockas upp till lägre kursnivåer under hösten. Bolaget är dock tydliga med att man historiskt "alltid" erhållit kompensation för stigande kostnadsnivåer, om än att det sker med ett par kvartals fördröjning.
Bilaga
Det är givetvis oerhört svårt (läs: omöjligt) att förutspå framtiden och exakt hur olika investeringscase kommer att falla ut. Även om scenariot med en försäljning av Consumer Tissue och lansering av ett signifikant aktieåterköpsprogram i denna text lyfts fram som huvudscenariot finns flera andra möjliga scenarier. Nedan redogörs för tre alternativa scenarion.
Alternativscenario 1: Hybridmodellen (50% amortering / 50% återköp)
Detta scenario utgår ifrån att Consumer Tissue säljs och inbringar en nettoförsäljningslikvid på 37,6 mdkr. Givet Fredrik Lundbergs mer konservativa hållning är en rimlig invändning att det är för omfattande att lansera ett återköpsprogram som innefattar hela nettoförsäljningslikviden.
I detta scenario uppnås därför en kompromiss medlas mellan Gardell och Lundberg. Kompromissen antas mynna ut i att hälften av nettoförsäljningslikviden från Consumer Tissue-försäljningen (18,8 mdkr) används för att amortera på koncernens skulder, medan den andra hälften (18,8 mdkr) används till aktieåterköp.
En amortering på cirka 18,8 mdkr minskar Essitys räntebärande nettoskuld till omkring 9,7 mdkr. Givet att nettot av finansiella poster förblir oförändrat innebär det att Essitys räntekostnader sjunker med 66% till 420 mkr (från 1 235 mkr). I likhet med återköpsprogrammet bidrar den minskade skuldnivån positivt till resultatet per aktie.
När resterande del av nettoförsäljningslikviden (cirka 18,8 mdkr) används till aktieåterköp (tillsammans med ett bidrag på 1,2 mdkr från den underliggande verksamheten – ett belopp som även det har antagits halverats från huvudscenariot ovan). Det totala återköpsmandatet sjunker därmed från 40 mdkr till 20 mdkr under en treårsperiod. Det innebär att 9,4% av aktierna köps tillbaka.
Tabell 7: Fördelning av återköpsprogram på 20 mdkr
I detta scenario väntas vinsten per aktie år 2030 uppgå till 19,30 kr. Vid P/E 20 motsvarar det en riktkurs på 386 kr, vilket inklusive utdelningar ger en totalavkastnings-CAGR på 11,7%.
Alternativscenario 2: Engångsutdelning istället för återköp
Även detta scenario utgår ifrån att Consumer Tissue säljs och genererar en nettoförsäljningslikvid på 37,6 mdkr. Trots att vissa Fredrik Lundberg-kontrollerade bolag numera genomför aktieåterköp har han historiskt uttryckt skepsis mot det kapitalallokeringsverktyget.
Skulle Essity besluta att nettoförsäljningslikviden på 37,6 mdkr ska komma aktieägarna till gagn genom en ren direktutdelning, skulle det motsvara en extrautdelning på 55,40 kr per aktie. Till nuvarande aktiekurs om 272,30 kr innebär det en direktavkastning på drygt 20%. En fördel med utdelningsspåret är att aktieägarvärde skapas omedelbart och att aktieägarna själva får välja hur kapitalet ska användas. Sannolikheten för en extrautdelning ökar ju högre aktiekursen står vid tillfället då beslut om kapitalallokeringen ska fattas.
Om Essity väljer att dela ut hela nettoförsäljningslikviden förblir antalet utestående aktier oförändrat på 678,6 miljoner. Vinsten per aktie år 2030 väntas då uppgå till 16,60 kr, drivet enbart av den operativa tillväxten och marginalförstärkningen upp mot 16,3%.
När utvecklingen endast sker organiskt antas värderingsmultipeln sjunka från P/E 20 i huvudscenariot till P/E 18. Det gör att riktkursen hamnar på 299 kr, vilket ger ett totalt värde (motiverat värde plus ackumulerade utdelningar) på 392 kr och en totalavkastnings-CAGR på 9,5%.
Alternativscenario 3: Avknoppning av Consumer Tissue
Om Essity väljer att knoppa av Consumer Tissue till sina aktieägare skapas inget direkt kassaflöde för kvarvarande Essity. Befintliga aktieägare erhåller istället aktier i det nynoterade Consumer Tissue enligt en antagen proportion om att en aktie i Essity ger rätten att erhålla en aktie i Consumer Tissue. Skulle Essity välja att börsnotera Consumer Tissue kommer aktieägarna således att äga aktier i två börsbolag.
Det antas i denna rapport att Consumer Tissue kommer att ha en låg tillväxttakt och en justerad EBITA-marginal kring 11,5%. Consumer Tissue väntas kunna generera en vinst år 2030 på 5,04 kr per aktie (givet 678,6 miljoner utestående aktier och att man blir tillallokerad en tredjedel av den nuvarande räntebärande nettoskulden). Vidare antas att Consumer Tissue värderas till P/E 10 och 50% av vinsten delas ut till aktieägarna.
Det gör att det totala värdet (riktkurs plus ackumulerade utdelningar) för nuvarande aktieägare i Essity (givet att man behåller Consumer Tissue under hela prognosperioden) uppgår till 58 kr per aktie från avknoppningen av Consumer Tissue.
För kvarvarande Essity uppgår nettoomsättningen och lönsamheten till samma nivå som i ovanstående scenarier. Vinsten per aktie, som anpassas till att en tredjedel av den räntebärande nettoskulden följer med Consumer Tissue, uppgår 2030 till 17,01 kr. Då inga aktieåterköp sker har värderingsmultipeln satts till P/E 18.
Det totala värde per aktie 2030 uppgår till 402 kr och inkluderar då motiverat värde för Essity och Consumer Tissue samt ackumulerade utdelningar från de båda bolagen. Det ger en anticiperad fyraårs-CAGR på 10,2%.
En avknoppning av Consumer Tissue väntas i detta scenario ske under andra halvåret 2027 och den första erhållna utdelningen från Consumer Tissue väntas därmed 2028.

No comments:
Post a Comment